undefined 

Amikor már eljutottál arra a pontra, hogy igenis változtatnod kell az életmódodon, - az alakod formálása miatt, vagy éppen azért, mert romlott az egészségügyi állapotod - az első feladat mindig az, hogy átformáld a gondolkodásmódodat.

Olvass utána, hogyan működik a testünk, legyen szó a vércukor és az inzulin fontosságáról, vagy a glikogénraktárakról. Nézz utána, miért fontos az izom építése a fogyás szempontjából és hogy szervezetünkben mivé alakulnak át a bevitt táplálékok, hogyan hasznosítja a szervezet.

Miután mindezt áttanulmányoztad, értelmezted, már nem is lesz olyan nehéz áttérni az egészséges táplálékokra. Tudatosulni fog benned, hogy az élelmiszerek többsége haszontalan a testünknek (értem ez alatt a finomított dolgokat, a tartósítószeres és adalékanyagokkal, ízfokozókkal telenyomott, vitamint és tápanyagokat alig tartalmazó ételeknek mondott szemeteket)!

Ha megérted azt, hogy a szervezetnek nincs szüksége kristálycukorra, mert ő maga állítja elő a bevitt ételekből a szervezetnek hasznos cukrokat (ezeket szénhidrátokból, gyümölcscukorból /fruktóz/, szőlőcukorból /glükóz/ nyeri), könnyebben elutasítod majd az olcsó műételeket, amiket az élelmiszergyártók tukmálnak rá az emberekre, csak azért, hogy nagy hasznot kaszáljanak rajta. De ez már más téma.

Sokan úgy gondolják, mert ugyan van benne igazság, hogy szükség van ez embernek cukorra. DE! Nem a sok hozzáadott cukorra, kristálycukrokra, barnacukrokra, porcukrokra stb. Ezek csak üres kalóriák, amiből egy átlagember többet visz be a szervezetébe, mint amennyi fel tudna dolgozni. Ezért lesz egy idő után túlsúlyos valaki. A cukrot nem tudja lebontani a szervezet, ezért zsír formájában elraktározza azt. Sokan esnek abba a hibába, hogy túlzásba viszik a cukorfogyasztást. Aztán ráfogják a túlsúlyt a genetikára, holott egy kis változtatással már jelentős eredményeket lehetne elérni a fogyással kapcsolatban.

A jó szénhidrátok (barna rizs, teljes kiőrlésű lisztből készült ételek) viszont normál! mennyiségben hasznos energiát ad, elraktározódik a máj és izom glikogénraktárjában, hogy majd később odanyúljon, ha szükség van rá. Mivel az izom is tárol glikogént, ezért fontos, hogy megfelelő legyen az izomtömegünk. Ahhoz viszont, hogy izmot építsünk magunkra, szükségünk van fehérjére, amit húsokból, hüvelyesekből, szójából és tejtermékekből nyerhetünk. De a jó szénhidrátok bevitelével sem szabad túlzásba esnünk. Figyelnünk kell az adagokra, mert túlzott fogyasztásuk a kalóriatöbblet miatt szintén súlytöbbletet okozhatnak. Rizsből elég egy maroknyi az ebédhez, pékáruból is egy-egy darabot együnk az étkezés alkalmával. Ez elég ahhoz, hogy fedezzük a napi energiabevitelt.

Most egy kicsit réjünk rá arra, hogy mi a helyzet hazánkban a túlsúlyt illetően:

Magyarországon minden 4. felnőtt a túlsúlyos állapotot is fölülmúlva elhízott egészségügyi kategóriába tartozik. Egy 2012-es kimutatás szerint Magyarországon 2 emberből 1 túlsúlyos, 5 emberből 1 már elhízottnak számít. A 13-14 évesek körében végzett vizsgálat szerint hazánkban minden 4. gyermek túlsúlyos.

Nem véletlen tehát, hogy nagyon rossz irányba haladunk. Át kell fogalmaznunk magunkban azt, hogy mi egészséges és mi nem, ha lemegyünk a boltba. Ugyanis az élelmiszerek nagy része tartalmaz hozzáadott cukrot. Ha ehhez még hozzáadjunk a napi plusz egy kis csokit, azt a pár teáskanál cukrot a kávéba, teába, azt a napi több dl megivott cukrozott üdítőt, máris számolhatunk azzal, hogy hónapról hónapra jelentősen gyarapodni fog a súlyunk.

Igyekezzünk inkább olyan élelmiszereket venni, még ha kicsit drágább is, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot. A gyümölcsökből, jó minőségű szénhidrátokból úgyis viszünk be annyit, amennyi kell.

Szokták erre azt mondani, hogy de azok az élelmiszerek drágábbak... De tartsuk szem előtt azt, hogy a cukortól cukoréhesek leszünk, amitől még többet fogunk enni. A chips, kóla, gumicukor mellőzésével máris spórolunk annyit, hogy kifizethessük a csökkentett szénhidráttartalmú kenyeret, vagy a sztíviával édesített dolgokat. Nem beszélve arról, hogy a natúr joghurt olcsóbb, mint egy cukrozott, gyümölcsös változat. Vagy mint egy csoki...

Ne azokon az ételen spóroljunk, ami az egészségünket szolgálja, hanem a haszontalan dolgokon. Nem kell venni heti egy kilós kristálycukrot, és máris spóroltunk 1000 Ft-ot havonta. Nem veszünk napi másfél liter Nestea-t, máris spórolunk 10 000 Ft-ot! Nem beszélve a chipsekről, és - bár nem az élelmiszer kategóriába sorolható - cigarettáról, amit, ha kétnaponta veszel egy dobozzal, az is havi 15 000 ft körül van.

Tehát ne azon spóroljunk, hogy egy olcsó cukros pudingot megveszel 70 ft- ért, vagy egy cukormenteset 120 ft-ért. Itt a különbség csupán 50 ft. Amit ha havi összegre kiszámolunk, 1500 ft különbséget jelent havonta. Csupán másfél doboz cigaretta ára. Vagy 4 db másfél literes Nestea. Így már nem is hangzik annyival többnek, ugye? Inkább igyunk vizet :) Bolti krémtúró helyett csináljunk házit túróból és gyümölcsből :)

Szolgáljuk a testünket és az egészségünket!

undefined

 Egy kis olvasmány a wikipédiáról:

Az energiaforrás lehet: - Fehérje, - Zsír, - Szénhidrát.

Az ember számára az energiaforrások mindegyikével nemcsak az a probléma, hogy hizlalnak-e vagy sem, hanem, hogy több cukor van-e bennük, mint amennyire a testnek épp akkor szüksége van. Másodszor, hogy milyen gyors a hatásuk a test inzulin reakciójára. Az inzulin szabályozza és kezeli a vércukorszintet. Amikor a cukrok a vérbe jutnak, vagy energiát igénylő sejtekhez jutnak az inzulin segítségével, vagy ha épp nem használódtak fel, zsírszövetben raktározódnak, ugyancsak az inzulin hatására. Az inzulin hormon általában a cukor raktározásának kedvez, míg hormonpárja, a glukagon, normálisan a zsírszövetben raktározott glükóz* (*a cukornak az a legegyszerűbb, tiszta formája, ahogy a vérben, gyümölcsökben, mézben fordul elő) felszabadulását segíti elő alacsony vércukorszint esetén. Ha szénhidrát felvételkor a bejutott cukor sokkal több, mint amennyire a testnek szüksége van éppen, akkor ez nyilvánvalóan egy egészségtelen helyzetet teremt, mert a test zsírszövetének gyarapodása kezdődik. Ebből látszik, hogy egy kiegyensúlyozott szénhidrát/fehérje étrend a fenti két hormon segítségével természetesebben és jobban kiegyensúlyozott vércukor szintet biztosít.

A másik tényező, a cukorforrás zsírrá alakulásra való hajlama. A szénhidrátként elfogyasztott energia negyede hasznosul a cukor testzsírrá alakulásakor, míg a zsírként elfogyasztott kalóriák csupán 3%-a hasznosul olyan módon, hogy testzsírrá alakul. A fehérje is kiegyensúlyozottabb, mint a zsír, de egyik sem éri el a szénhidrátok hatékonyságát, mint energiaforrás.