Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a fogyást egy gyors diétától remélik. De sajnos a testünk nem úgy működik, hogy kiéheztetjük, elhagyunk fontos tápanyagokat, fogyunk pár kilót és a régi táplálkozás visszatérte után ugyanannyi kilók maradunk, mint amit a diéta alatt elértünk...

undefined

A testünk nem így működik. Ugyanis, ha éheztetjük magunkat, kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyit a testünk elégetne a nap folyamán - igaz, hogy pár kilótól megszabadulunk -, de ezt követően szervezetünk rááll a raktározásra. Úgy gondolja, hogy ha egy napig éheztünk, ez máskor is megtörténhet, ezért tartalékol, hátha szükség lesz egy kis gyorsan mozgósítható energiára... Így, amikor legközelebb ételhez jut, felhalmozza azt zsírként végszükség esetére. Arról nem is beszélve, hogy a kiéhezett szervezet még több táplálékot fog kívánni, hogy pótolja a kiesett napokat. így eljutunk odáig, hogy többet mutat a mérleg, mint a diéta előtt.

A másik dolog, ha egy diéta alatt nem viszünk be elég fehérjét. Testünknek szüksége van fehérjére, kevés jó minőségű szénhidrátra, vitaminokra, aminosavakra stb... két dologra nincs szüksége: finomított cukorra és finomított szénhidrátra. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy gyümölcs helyett konzerv gyümölcsöt fogyasztanak, cukrozott lében.... Gyümölcslevet isznak, ami tele van hozzáadott cukorral! Így a szervezet éhezik, ugyanis hiába kapja meg a napi kalórimennyiséget, amire szüksége van, a nélkülözhetetlen tápanyagok hiányában (fehérje, vitaminok, ásványi anyagok, jó minőségű szénhidrátok) éhezni fog...

Sokan mondják, hogy "De régen, nagyanyáink is főztek, sütöttek cukorral és mégsem lettek betegek". Dehogynem. Ugyanúgy voltak cukorbetegek, elhízottak és rákos megbetegedések is. Csak nem mindenki tudott róla. Régen annyival volt jobb, mint most, hogy nem volt ennyi készétel, nem adtak mindenhez cukrot. A parasztok sokat dolgoztak a földeken, amennyi energiát bevitt a cukorral, azt gyorsan le is dolgozta, így nem volt akkora probléma. De a mai világban, ahol keveset mozgunk, órákat töltünk a tv és a számítógép előtt, nálunk ez már nem így működik. Minden felesleges cukrot, szénhidrátot, kalóriát a testünk zsírként raktároz.

Aztán mondják azt is, hogy "De mi van a zsírban oldódó vitaminokkal? Kell egy kis zsírréteg is a testünkön". Olyan nincs, hogy valakin nincs egy deka zsír sem. Esetleg a verseny előtt álló leszálkásított testépítőkön van minimális, de olyan, hogy 0 % zsírréteg, olyan nincs. Talán az anorexiásokon. Na de nem is ez a fontos, hanem hogy a jó minőségű zsírt a magokkal, olajokkal kell bevinni. Így megnyugodhatunk, a vitaminok oldódni fognak a szervezetünkben :)

Szóvá tették nekem már azt is, hogy könnyen beszélek az 53 kilómmal. De kevesen tudják, vagy nem emlékeznek rá, hogy voltam én 65 kg is. Nem tűnik soknak, de az én alkatomnak az volt. Nem éreztem jól magam abban a testben, és az, hogy utána 50 kg körüli lettem, két évbe és kemény munkába telt.

Na de térjünk vissza a fehérjére egy kicsit... Ha nem viszünk a testünkbe belőle eleget, a súlycsökkenés nem zsírból fog történni, hanem izomból. A szervezet abból nyeri elsősorban az energiát, viszont ha van rajtunk izom, az kalóriát is éget, egy szóval fogyaszt. Ha viszont az izomból veszítünk, a fogyókúra hatására testünk nem szép, feszes lesz, hanem petyhüdt, narancsbőrös és vékony (egyáltalán nem olyan, mint egy fitness modellé).

Én is beleestem egyszer ebbe a hibába. Túl kevés kalóriát fogyasztottam (sokszor napi 1200 kcal-nál is kevesebbet), kevés fehérjét vittem be edzés mellett, így 46 kilósan inkább hasonlítottam egy anorexiásra, mint egy fitt nőre.

Ezért fontos az izomépítés is, amit súlyzós edzéssel, vagy alakformáló edzéssel érhetünk el. Az izomépítéshez viszont fehérje kell, ami megtalálható a húsban, tojásban, magvakban, tejtermékekben (de nem a cukrozott gyümölcsjoghurtban), babban, lencsében, borsóban, szójában.

Fontos, hogy együnk sok zöldséget, kevés gyümölcsöt (a fruktóz - gyümölcscukor -  tartalom miatt), magokat (a zsír miatt), húsokat (fehérje), kevés jó minőségű szénhidrátot (barna rizs). Mellette igyunk meg két liter folyadékot!

Mindig olyan terméket vegyünk, amiben nincs hozzáadott cukor! Sajnos nagyon kevés ilyen van... ugyanis az élelmiszeripar mindent megtesz azért, hogy termékeit az emberek megvegyék, így a cukortól és az ízfokozóktól finom lesz (még a felvágottakban is van). Csak hogy ezzel függővé tesznek minket és pár évtized leforgása alatt pedig beteggé. Jönnek a szívbetegségek, a cukorbetegség, inzulinrezisztencia, rák, gombás fertőzés stb. (A rák és a gomba fő tápláléka is a cukor, a finomított szénhidrát.) Ez pedig csak a gyógyszeriparnak kedvez... vajon lehet összefüggés? De ebbe most ne is menjünk bele... 

undefined

A lényeg, hogy kerüljük a pékárukat, cukrokat, édességeket, cukrozott gyümölcsleveket, konzerveket, szószokat, a fehér rizst.

Fontos, hogy ne egyik napról a másikra várjuk a változást, adjunk időt magunknak, de inkább egy életformát válasszunk és ne fogyókúrázzunk. Így egy életen át fittek és egészségesek maradhatunk. A sportolók se váltak azzá, amik, évekbe telt, mire elérték azt, amit szerettek volna. Higgyünk magunkban és a munka meghozza az eredményt!

Még azt tanácsolnám, hogy olvassunk sokat a témával kapcsolatban, próbáljunk ki új dolgokat, ez meghozhatja a lelkesedést. Ne adjuk fel, formáljuk át a gondolkodásmódunkat, kapcsolódjunk ki! És soha ne mondjuk azt, hogy valami lehetetlen! A LEHETETLEN NEM LÉTEZIK! :)