szabadosreka.hu

Cukor = Méreg

A cím túlzás?

Meglehet...

De!

Sokan nem vagyunk tisztában azzal, hogy mennyi is az annyi...

undefined

Az emberek többsége azt mondja, mindent lehet, csak mértékkel... Van benne igazság... De tudjuk azt is, hogy mennyi fér bele a napi megengedett mennyiségbe?

Egy pici a kávéba, egy-két teáskanál a teába. Délután megiszunk egy nagy pohár fenséges tejes kávét a kedvenc kávézónkban, óriási tejszínhabbal a tetején. És az egész nap során elfogyasztott Ice tea... meg az a délutáni fagyi ebben a hőségben...

És máris a szervezetünkben van a megengedett mennyiség többszöröse!!!

De hol van még a napi ételmennyiségünkből a ketchup a sültkrumpliról, a kis süti és kis csoki, amit elfogyasztottunk egy munkahelyi ebéd után. Nem beszélve a cukrozott savanyúságról és a gyümölcsjoghurtokról.

Ezzel olyan anyagot juttatva a szervezetünkbe, amire igazából nincs is szüksége.

Mit okoz testünkre nézve?

A cukortól gyengék lesznek a fogaink, hajlamosabbak leszünk a csontritkulásra, a cukorbetegségre, inzulinrezisztenciára. Nem túlzok, ha azt mondom, rákot okoz. Felelős az elhízásért, a fakó bőrért, a narancsbőrért. Elvonja a test B-vitamin tartalékát, hiánybetegségeket idéz elő, savasítja a szervezetet, szívbetegséget okoz és a többi és a többi...

Mi történik a szervezetünkkel, miután elfogyasztottál egy kis cukros édességet?

A cukorra úgy kell gondolni, mind valamiféle baktériumra, vagy vírusra. Amikor beteg leszel, az immunrendszered védekezni kezd a kórokozó ellen. A folyamatos küzdelem a testedet elgyengíti. A cukorral szinte ugyanez a helyzet. Csak a bevitele után nem az immunrendszered küzd, hanem az inzulin. Ez a hormon segít abban, hogy a vércukorszintedet ne engedje magasra szökni. A cukorbevitel miatt azonban olyannyira küzdenie kell, hogy túl sok termelődik belőle, ami miatt leeshet a vércukorszinted, ez pedig - nehogy rosszul légy, esetleg elájulj - újabb cukorbevitelre ösztönöz. Sokszor nem is vagy éhes, a gyomrod nem korog, de mégis azt érzed, hogy enned kell? Ez bizony a cukoréhség miatt van így! Értékes tápanyagot nem viszel be, csak azt éred el, hogy egy ideig jól érzed magad, aztán kezdődik minden elölről... A szervezeted éhezik, miközben a kilók csak úgy gyarapodnak...

 Végül az is bekövetkezhet, hogy immúnis leszel a tested által termelt inzulinra, és cukorbeteg leszel.

Figyelj a rejtett cukrokra!

Az édességeken, péksüteményeken kívül rengeteg élelmiszer tartalmaz cukrot. Ilyenek pl. a gyümölcslevek, a zöldségkonzervek, a felvágottak, a savanyúságok, a joghurtos salátaöntetek, a light termékek (legtöbbször a zsírtartalmat csökkentik, helyette emelik a cukortartalmat), a gyümölcsjoghurtok, a lekvárok.

Fontos, hogy minden termék címkéjén megnézd az összetevőket. Viszont arra is ügyelni kell, hogy olyan összetevő neve mögé bújik a cukor, amit talán nem ismersz. Ilyen a glükóz, a glükóz-fruktóz szirup, invertcukor, répacukor, kukoricaszirup, szacharóz, nádcukor. Az ember azt gondolná, ezek természetes cukrok, egészségesebbek lehetnek, de nem azok! Ugyanolyan hatással vannak a szervezetre, mint minden cukor. Sajnos a méz is ezek közé tartozik.

Az édes íz helyettesítésére viszont az se jó, ha mesterséges édesítőt használunk. Ugyanis ezeknek számos mellékhatása ismert. Vannak viszont természetes módon előforduló édesítők, amik nem okoznak gondot. Használj agave szirupot, xilitolt, sztíviát vagy fahéjt!

A fahéjt kávéba, sütikre is szórhatod, különleges ízt kölcsönözve az ételednek/italodnak. És még a vércukrot is szinten tartja.

És ne hallgass azokra, akik azt mondják, a hízás oka csak genetikai eredetű. Sok elhízott a táplálkozása miatt olyan, amilyen, nem a genetika az oka. Csak kérdezd meg, hogy mit eszik egy nap! Lehet, hogy nem is eszik édességet, mégis a sok rejtett összetevőből összejön akkora mennyiség, amitől már beindul a zsírraktározás folyamata. És a sok zsír sok esetben jár együtt számos betegséggel. Lehet, hogy valaki még nem is tűnik elhízottnak, mégis a szervei körül már zsír rakódott le és emiatt vannak tünetei (pajzsmirigy betegségek, PCOS, szívbetegségek).

undefined

És hogy miben nincs cukor?

A húsban, a zöldségekben (elenyésző a fruktóztartalom), a halakban, a tenger gyümölcseiben, a magvakban, a diófélékben.

A lassan felszívódó szénhidrátokra, mint például a barna rizsre, szüksége van a szervezetnek. Nincs benne finomított cukor, így a kiegyensúlyozott táplálkozás része kell, hogy legyen.

És még egy jó tanács:

Ne higgy a diétaőrületeknek! Nincs olyan, hogy két hétig fogyózol, odafigyelsz az összetevőkre, elhagysz fontos tápanyagokat (fehérje), és miután visszatérsz a "normális"(-nak sem mondható ) étkezéshez, majd minden simán menni fog tovább, ahogy azt megálmodtad. Ilyen nincs! Ha két hétig alig csipegettél valamit, csak az izomból veszítesz, ha visszaállsz a régi táplálkozásodhoz, ugyanúgy vissza fog menni az a pár plusz kiló, amit leadtál, ha nem még több is.

Az egészéges táplálkozás egyelő az életmódváltással! Amit egy életen át tartanod kell!

És nem éhezned kell, hanem jól enned! Olyan ételeket, amikre valóban szüksége van a szervezetednek! (És ebbe a cukor nem tartozik bele!)

Tiszta étkezés

undefined 

Sokan - tévesen - úgy próbálnak meg fogyni, hogy a napi kalóriabevitelüket drasztikusan lecsökkentik. Sokszor elkezdik a kalóriaszámolást, 1200 kcal alá mennek a napi elfogyasztás tekintetében. Amitől persze meg is indul a fogyás. Csakhogy a test éhezik és ezáltal az első "legfeleslegesebb" energiaforráshoz nyúl, mégpedig az izomzathoz. Ezáltal pedig bőrünk petyhüdt lesz, a makacs narancsbőr nem akar eltűnni, fáradékonyak leszünk. Ugyanis nem a szervezetünknek hasznos tápanyagokat visszük be, hanem a fel nem használhatókat. Ilyen pl. a cukor, a felesleges finomított szénhidrát... A szervezet így nem kapja meg a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjét, zsírt... pont azokat a tápanyagokat, amik az egészséges élethez nélkülözhetetlenek.

Hiába csökkentjük az ételek mennyiségét, ha nem törekszünk a minőségre! Ha a testünk éhezik, még nagyobb raktározásba kezd, mint eddig, és visszahízás lesz az eredménye annak a tápanyagmegvonásnak, amivel kínoztuk a testünket.

Hogy mi kell hosszú távon a fogyáshoz?

- A napi kalóriabevitel ne essen 1400 kcal alá!

- Sportoljunk legalább heti háromszor fél órát!

- Részesítsük előnyben a kardiómozgásokat, mint pl. futás, kocogás, gyors séta, biciklizés, korcsolyázás. Mindegyiket legalább 20 percig végezzük! Emellett egészítsük ki az edzést súlyzózással, hogy az izmunkból ne veszítsük. Érezze a testünk, hogy szükség van rá, mert folyamatos használatba van véve!

- Együnk természetes, feldolgozatlan ételeket! (zöldség, hús, hal, gyümölcsök)

- Ne úgy fogjuk fel az étkezésünk megváltoztatását, mint ha diétáznánk. Fogjuk fel úgy, hogy életmódot váltunk és örök életünkben már egészséges ételeket fogunk magunkhoz venni! Fogjuk fel az étkezéseinket életstílusként!

- Főzzünk magunknak! Csak így lehetünk tisztában azzal, hogy mit tartalmaz az ételünk.

- Igyunk napi 2 liter vizet és csakis vizet!

- Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, amikben  - tartósító anyagok (E 200 -tól), - színezékek (E 100-tól), - mesterséges antioxidánsok (E 300-tól), - emulgeátorok, - stabilizátorok, - savak, - savszabályozók, - mázanyagok, - ízjavítók, - aromák, - mesterséges édesítőszerek (aszpartám), - állományjavítók,  - kocsonyásítók (E 400-tól). Ezek mind mind méreganyagként fog felhalmozódni testünkben.

- Vásároljunk piacokon, henteseknél! Ne sajnáljuk a több pénzt az egészséges, mindentől mentes ételekre. Lehet, hogy egy kicsit drágábbak, mint bolti társaik, de azért, mert egészségesebbek. Tartsuk ezt szem előtt! Elvégre lehet, hogy nem is költenénk többet. Ugyanis olcsóbb egy natúr joghurt, mint egy cukros, gyümölcsös, ami ráadásul nem sok gyümölcsöt látott. Ha megvesszük a napi cigarettát, négy doboz sört, chipset és csokoládét, nem költöttünk máris többet, mint amennyire szükség lett volna? És még a szervezetünket is károsítjuk vele. Inkább vegyük meg a 200 ft-tal drágább csökkentett szénhidrát tartalmú, magvas kenyeret, mint a cukros! fehér kenyeret, ami az egekbe szállítja vércukorszintünket.

- Kenyérfélékből csak napi 1-2 szeletet együnk!

- Minden étkezésünk mellé együnk sok zöldséget, salátát, így fedezzük a napi vitaminbevitelt is, és a rostokat is.

- Együnk rendszeres időközönkét, napi 5-ször, 6-szor kisebb adagokat!

- Annyit együnk, ami épp eltelíti gyomrunkat, nem kell, hogy kipukkanjon.

- Ne együnk egynél több fogást! Maximum levest a főétel előtt, de az se legyen csurig tésztával vagy galuskával.

- Tartsuk be az egy étkezésnél "az öklömnyi rizs, tenyérni hús, és bármennyi zöldség szabályt"!

- Csak akkor együnk, ha igazán éhesek vagyunk!

- Desszertnek együnk gyümölcsöt, esetleg magas kakaótartalmú, cukormentes csokoládét, natúr joghurtot gyümölcsöt, vagy túrót gyümölccsel.

 undefined

Ha ezeket a tanácsokat megfogadjuk, odafigyelünk az étkezésükre, a mennyiségre, máris be fog indulni a fogyás, a méreganyagok kiürülése.

Több energiánk lesz, csökkenni fog a vércukorszint, a koleszterinszint. Nem leszünk fáradékonyak, evés után nem álmosodunk el. Rengeteg betegséget elkerülhetünk, aminek hátterében a helytelen táplálkozás áll. Ilyenek pl. a cukorbetegség, hormonális problémák, szív- és érrendszeri betegségek, anyagcsere-zavarok, magas vérnyomás.

"AZÉRT EGYÜNK, HOGY ÉLJÜNK!"

undefined

 

 

Milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetnek?

Van egy mondás, amit nagyon szeretek és minden embernek szem előtt kéne tartani:

"Azért egyél, hogy élj, ne pedig azért élj, hogy egyél!" (Caecilius Balbus)

A mondás nagyon igaz! Kicsit át kell gondolnunk azt, hogy miért is kell ennünk.

Azért, hogy a testünket tápláljuk, energiát nyerjünk vele, vagy csak azért, mert az édes, finom ízeket kívánjuk. Ha akkor eszünk, amikor éhesek vagyunk és tényleg csak annyit, amennyivel már azt érezzük, hogy nem vagyunk éhesek, máris nagyon sokat tettünk az egészségünk és testsúlyunk érdekében.

Persze nem csak a mennyiség számít, hanem a minőség is! Ha éhesek vagyunk, olyan ételeket együnk, amik táplálják a szervezetünket, izmainkat.

undefined

Hogy mire van szüksége a szervezetnek? 

- Fehérjére (A szervezet építőkövei, kell a megfelelő izomzat fenntartásához, hozzájárulnak az enzimek aktivitásához, lehetővé teszik, hogy a szervezet védekezni tudjon a sérülésekkel, fertőzésekkel szemben. Segítenek az immunsejtek, enzimek, hormonok előállításában. A fehérje megtalálható a húsfélékben, tejtermékekben, nagyobb mennyiségben a hüvelyesekben és a szójában, a tojásban.)

undefined

- Zsírokra (Fontos energiát adó tápanyag, nélkülözhetetlen a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához. De nem a tranzsírokra gondolunk ebben az esetben, hanem a többszörösen telítetlen zsírokra, mint pl. az olajosmagvakra, halakra.)

undefined

- Szénhidrátokra (Energiát adó tápanyag, könnyen felszívódik, de gyorsan és könnyen szívódnak fel, ezért hamar okoznak utána éhséget. Szénhidrátok közé tartozik a cukor is. A finomított cukrot viszont kerüljük magas kalóriatartalma miatt, és azért, mert nem található benne se tápanyag, se vitamin. Együnk helyette gyümölcsöt (fruktóz), zöldséget, mézet, tejterméket (tejcukor), ugyanis a bennük található természetes cukor bőven elegendő az emberi test számára. Viszont ezekkel sem szabad túlzásba esni, ugyanis nagy mennyiségű fogyasztásuk esetén ugyanúgy hizlalnak és károsak a szervezet számára, mint a finomított társaik. Na jó, nem ugyanannyira, de majdnem... Együnk teljes értékű gabonát, kölest, hajdinát, barna rizst. Itt is a mennyiség a fontos, ugyanis, ha a kelleténél több szénhidrátot viszünk be a szervezetbe, a test zsírként fogja a felesleget raktározni.)

undefined

- Vitaminokra és ásványi anyagokra (Ha változatosan étkezünk, nem léphet fel hiány. Ezért fontos, hogy minden nap fogyasszunk sok zöldséget, kevés gyümölcsöt, teljes értékű gabonát, húst, halat. A B12 vitamin csak a húsban található meg, ezért fontos, hogy aki vegetáriánus, pótólja azt, ugyanis hiánya súlyos vérképzési zavarokat okozhat.)

undefined

- Folyadékra (Csakis vízre, esetleg cukor nélküli teára, 100%-os gyömölcs, - zöldséglevekre.)

undefined

A VÍZ "Maga az élet"

undefined

Az egészséges élet alapja a víz.

Ezt már biztos sokszor hallotta mindenki, sokan mégsem veszik komolyan. Ezúttal  még néhány érvvel szeretném kiegészíteni mindazt, amit már hallottunk vagy olvastunk, azért, hogy rájöjjünk, a vízivás a legfontosabb dolog egészségünk, fogyókúránk érdekében, amit tehetünk.

Minden fogyókúrának, diétának, egészséges életmódnak az alapja a víz. Nem az üdítő, nem a cukrozott ital, nem a tej és egyéb folyékony dolgok, hanem csakis a víz.

Víz nélkül a szervezetünk három napon belül meghal. Persze, az üdítők, szörpök stb. is tartalmaznak vizet, meg a zöldségek, gyümölcsök is, mégis a víz a legfontosabb folyadék, amire szervezetünknek szüksége van.

És, hogy miért? Mert a testünk 60-60%-a víz. Egy újszülött csecsemő testét 75-80%-át víz alkotja. Agyunk 80-90%-a, vérünk 86%-a, szívünk 77%-a, májunk 84%-a, izmaink 70 %-a víz. Nem kóla, nem limonádé, nem tea, nem narancslé, hanem tiszta víz! Agyunkban is agyVÍZ van! Nem szörp! :)

De mondok egy másik észérvet, hogy miért vizet igyunk. Ha belegondolunk abba, hogy a Földön mi az alapja az életnek, tehát mik az élet feltételei, máris megvan a válasz a kérdésre. Környezetismeret, természetismeret, biológia órákon megtanultuk, mik az élet feltételei:

- Levegő

- Napfény

- Megfelelő hőmérséklet

- Tápanyagok

- Víz

A növény- és állatvilágban csakis vizet vesznek magukhoz az élelőnyének. Virágjainkat nem kávéval, nem energiaitallal és nem cukros üdítőkkel öntözzük. Háziállatainknak sem ugyanezeket az italokat adjuk, hanem a tiszta csapvizet. Akkor nekünk, embereknek miért kéne mást innunk? Miért kéne magunkat, gyermekeinket a cukrokkal, adalékanyagokkal és színezőanyagokkal, tartósítószerekkel mérgeznünk? Csupán azért, mert finom? Hát ez az. Az élelmiszergyártók rászoktatnak minket az édes ízekre, hogy minél inkább függővé váljunk és megvegyük a termékeiket drága pénzért. Miközben ezeknek az áraknak töredékéért hozzájutunk az egészséges, nélkülözhetetlen vízhez.

undefined

De most nem azért kezdtem bele ebbe az írásba, hogy erről papoljak, hanem hogy bemutassam, miért is a víz legyen a szomjoltónk nap, mint nap.

  • A víz kimossa szervezetünkből a lerakódott méreganyagokat.
  • Bőrünk kb. 7 liter vizet tartalmaz.
  • Tisztítja a vesét.
  • Szállítja a tápanyagokat és az oxigént.
  • Eltávolítja a felesleges anyagcseretermékeket.
  • Rugalmassá teszi a bőrt, az ízületeket.
  • Szabályozza a testhőmérsékletet.
  • Meggátolja a kiszáradást.
  • Többletenergiát ad, csökkenti a fáradtságot.
  • Csökkenti a zsírlerakódásokat.
  • Mivel 0 kalóriát tartalmaz, de a test energiát fordít a feldolgozására, ezért kiválóan égeti a zsírt.
  • Segít a narancsbőr leküzdésében.

És most nézzük, mi van akkor, ha testünk nem kapja meg a szükséges mennyiségű vizet:

- 1 %-os vízhiánynál testünk szomjúsággal jelez.

- 2 %-os veszteség megzavarja a rövid távú memóriát, nehézséget okoz a számolásban.

- 3 %- os hiány csökkentheti az anyagcserét.

- 5 %-os veszteség lázat idézhet elő.

- 10 %- os hiány esetén a vesék működése leáll.

- 20 %-os veszteségnél a szervek működése fokozatosan leáll, beáll a halál.

 

És néhány tanács:

  1. Akkor is igyunk, ha nem vagyunk szomjasak. Ugyanis, mint már fentebb olvashattuk, itt már 1 %-os vízhiány lép fel testünkben.
  2. Megerőltetés nélkül naponta igyunk 1,5 - 2 liter vizet, melegben vagy sportoláskor a mennyiség 3 literig is felmehet.
  3. A kávé, alkoholos italok pluszfolyadékot vonnak el a szervezetből, ezért ezek elfogyasztása után fontos pótolni a vizet.
  4. A só megköti a vizet, ezért túlzott fogyasztása káros lehet a szervezetre. Ahhoz, hogy kiürüljön, még több vizet kell meginni.
  5. Minden étkezés előtt igyunk meg egy pohár vizet, így biztos figyelemmel tudjuk kísérni a napi mennyiséget és nem fogunk megfeledkezni róla.

"Víz! Neked nincs se ízed,

nincs se színed, nincs se szagod.

Téged nem lehet leírni.

Téged élvezünk, benned

gyönyörködünk, anélkül,

hogy tudnánk, mi is

vagy te tulajdonképpen.

Nem mondhatjuk,

hogy nem vagy

szükséges az élet

számára, de azt igen,

hogy te magad

vagy az élet!"

(Antoine de Saint-Exupéry)

 Remélem, hogy sikerült kicsit rávennem mindenkit, hogy akár a fogyókúrához, akár csak az egészségünk érdekében térjünk át a vízfogyasztásra, hiszen szervezetünk megköszöni majd, hogy nem a sok adalékonyagos, színezett, cukrozott üdítők kínáljuk neki. Ezt a hálát a laposabb hasban, az energiánkban, szép bőrünkben fogjuk észrevenni ;)

undefined

A legfeleslegesebb kalória- és cukorbevitel: az üdítők

undefined

Ha úgy dönt valaki, nagy életmódváltásba kezd, a legjobb, ha a legegyszerűbb, legértelmetlenebb kalóriaforrást iktatjuk ki, méghozzá a cukros üdítőket!

Sajnos az utóbbi évtizedek során egyre inkább háttérbe szorult a víz fogyasztása, és átvették a helyét az agyoncukrozott üdítők, teák, gyümölcslevek, szénsavas üdítőitalok. Minden ember tudja, hogy a víz a legjobb hidratáló folyadék, mégis elhanyagoljuk, mert "nincs íze".

A gond ott kezdődik, hogy már gyermekkorban megismerjük a cukros tea, gyümölcslé finom, édes ízét. Miután megkóstoltuk ezeket az italokat, gyerekként eszünk ágában sincs mást inni. Pedig ha kezdetektől fogva vizet adnánk a babának, amikor szomjas, biztos elfogadná és ahhoz szokna. Később se lenne igénye az édes ízre, ha folyadékpótlásról van szó.

A másik probléma, a rengeteg reklám, akivel az embereket etetik... vagyis itatják. Vannak az ilyen-olyan fajta szénsavas üdítőitalok, amik a nagy hőségben micsoda hűsítő élvezetet okoznak. Aztán van az ilyen-olyan tea, ami tele van citrommal és zamatos gyümölccsel... na persze... kár, hogy a tea nem látott gyümölcsöt, csupán mindenféle ízű ízfokozót. Na és a gyümölcslevek... talán még hasznos is lenne a szervezet számára, ha nem tartalmazna töménytelen mennyiségű cukrot!!! Főleg amelyik nem 100%-os. Egyedül a 100%-os az, amiben nincs hozzáadott cukor. Csak ugye ezek drágábbak. kétszer annyiba kerülnek, mint a 25% gyümölcstartalmú, cukros társa. Ha valaki viszont drágállja ezt az árat, akkor nyugodtan fel is vizezheti a drágább, 100%-os gyümölcslevet és akkor már mindjárt ugyanott tartanánk, ha az anyagiakat nézzük.

undefined

De ha már a pénznél tartunk, akkor ott a sima csapvíz. Fillérekbe kerül... Persze jöhetnénk azzal is, hogy de abban sok a hormon- és gyógyszermaradék, amit a szűrők nem tudnak megfelelően kiszűrni. De ha azt vesszük, minden ebből a vízből készül. Csapvízzel főzünk, és abból készülnek az üdítők is. Kivéve az ásványvizek. Persze abban sok az ásványi anyag, és olcsóbb, mint az üdítő, mégis bőven elég, ha csapvizet iszunk. És még ráadásul nem is szennyezzük vele a környezetünket, mint a sok műanyag palackos víz esetében.

undefined

A legjobb dolog a vízivásban mégis az, hogy 0 a kalóriatartalma, 0 a szénhidrát és cukortartalma. Kimossa a szervezetünket, a bélrendszerünket és hidratál. Kell ennél több?

Csak gondoljunk a többi élőlényre a földön: a növényekre és az állatokra. Mindegyiknek szüksége van a vízre, létfontosságú mindenki számára. Az embernek is csak erre lenne szüksége, mi mégis tönkretesszük a szervezetünket, a vesénket azzal, hogy csak az édes élvezetnek élünk még a létfontosságú folyadékpótlás esetében is.

Pedig ha egy életre mellőzzük ezeket az italokat, láthatnánk egy kis súlycsökkenést is, ugyanis rengeteg felesleges kalóriát veszünk magunkhoz csupán az italok fogyasztása következtében. Vegyünk egy példát:

1 dl kólában 42 kcal és 10,6 gramm szénhidrát van.

1 l kólában 420 kcal és 106 gramm szénhidrát van.

 

Tehát ha megiszunk napi 1 liter kólát, az megfelel kb. 2 db teljes kiőrlésű lisztből készült, zöldséggel és sonkával telepakolt zsömlés szendvicsnek. Ez a két szendvics kitehetné a vacsoránkat.

Nem beszélve a 106 gramm szénhidrátról... A napi ajánlott 180 grammos szénhidrátnak, több, mint a felét kiteszi és még nem is ettünk!

Ennyi kalóriatöbblet egy év alatt több kiló súlygyarapodást is okozhat, ha nem sportolunk többet. De ahhoz, hogy ne hízzunk tőle, minden nap egy órát kéne futni legalább. Megéri? Szerintem nem.

Persze néha belefér egy-egy ital, egy pohár Ice Tea vagy kóla. De ne legyen mindennapos a fogyasztása!

Próbáljunk hozzászokni a vízhez. Hiszen testünk nagy része víz, pótoljuk a szervezetünk számára az elhasznált vizet tiszta vízzel! A gyerekeknek is minél kisebb kortól próbáljuk meg elmagyarázni, miért is fontosabb és jobb a víz, mint az üdítők. Ha hisztiznek és nem hajlandóak meginni a vizet, drasztikusan csökkentsük le a nekik adott üdítők számát. Ha órákig nem is lesz hajlandó meginni mást, egy idő után úgyis erősen megszomjazik majd és képes lesz inni a vízből. Ne hagyjuk, hogy rávegyen minket, hogy azt adjuk neki, amit kér. A gyerek még nem tudja megítélni, hogy mi egészséges és mi nem. Ebben nekünk kell határozottnak lennünk.

Ha mégsem hajlandó inni, vagy esetleg nem akarjuk drasztikusan megvonni tőle az üdítőket, hígítsuk neki vízzel. Ha észreveszi a különbséget, akkor se engedjünk neki. Gondoljuk arra, hogy az egészsége érdekében tesszük azt, amit teszünk. Mi vagyunk a felnőttek, mi vagyunk az okosabbak, nekünk kell töretlennek lennünk! Később hálás lesz érte!

És mi se fogunk bűntudatot érezni, mert nem teszünk kárt a szervezetükben ezek elfogyasztásával.

Home ← Korábbi bejegyzések